Siła płynie z gór !
SZUKAJ W SERWISIE B5
NEWSLETTER Newsletter
BESKIDZKA 5 DLA MIESZKAŃCÓW Beskidzki produkt na 5
SZUKAJ NOCLEGU: przejdź do bazy noclegowej SZUKAJ ATRAKCJI przejdź do bazy atrakcji FILM O BESKIDZKIEJ 5 zobacz film

Brenna

Gmina Brenna położona jest w dolinie rzeki Brennicy, na wysokości 366 m n.p.m. Łatwo do nas dojechać, a nasze miejscowości stanowią świetny punkt wypadowy do wędrówek po górskich szlakach. Tutaj bierze początek sześć dobrze oznakowanych tras, prowadzących na: Równicę, Błatnią, Kotarz, Grabową, Trzy Kopce i Klimczok.

Latem wielu gości odpoczywa nad rzeką Brennicą i jej licznymi dopływami. Jedni wybierają zagospodarowane tereny rekreacyjne wzdłuż wałów rzecznych, inni - ustronne zakątki pełne spokoju, szumu drzew i świergotu ptaków. Do popularnych wśród turystów atrakcji należą przystanie wodne w Brennej Hołcynie i Brennej Leśnicy, liczne ośrodki rekreacyjne, schronisko na Błatniej, „Chata wuja Toma” na przełęczy Karkoszczonka, Chata na Grabowej, Park Rekreacyjny w Centrum Brennej, korty tenisowe i dwa centra rehabilitacyjne, oferujące pełny zakres zabiegów leczniczych oraz odnowy biologicznej.

Zimą działa u nas kilka ośrodków narciarskich, które poza świetnie przygotowanymi trasami oferują bazę gastronomiczną, wypożyczalnie sprzętu zimowego, szkoły nauki jazdy na nartach i snowboardzie oraz dla najmłodszych gości - przedszkole narciarskie.

Gminę Brenna tworzą trzy wsie: Górki Wielkie, Górki Małe, Brenna. Najstarsze są Górki Wielkie, wymienione już w 1305 roku w spisie miejscowości Księstwa Cieszyńskiego. Wieś od wieków stanowiła własność szlachecką: Góreckich, Marklowskich, księcia cieszyńskiego, a od 1922 roku - Kossaków. Pierwsza wzmianka o Brennej w aktach historycznych pochodzi z 1490 roku, jednakże jej treść świadczy o tym, że wieś ta musiała być ukształtowana i zamieszkana znacznie wcześniej.

Bogatą historię gminy Brenna potwierdzają liczne zabytki rozsiane po całym jej obszarze. Warto do nas przyjechać, bo w naszej gminie chronimy dziedzictwo kulturowe i pieczołowicie przechowujemy dorobek materialny przeszłości. Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki architektury drewnianej, kościoły i kapliczki, obiekty dawnej gorzelni, dwór Zofii Kossak-Szatkowskiej, a w muzeum chleba „Chlebowa chata” można się zapoznać z dawnymi maszynami wykorzystywanymi przy uprawianiu i obróbce ziarna, tradycyjnym procesem pieczenia chleba oraz wytwarzania twarogu i masła.

Przyjedźcie, posłuchajcie i zaśpiewajcie do wtóru z naszymi regionalnymi kapelami góralskie pieśniczki. Zobaczcie nasze rękodzieło, ceramikę i koronki, a zwłaszcza unikatowe rzeźby drewniane twórców ludowych. A przede wszystkim skosztujcie prawdziwie tradycyjnej kuchni góralskiej - kuchni opartej na tym, co sami uprawiamy i hodujemy, surowej i prostej, ale smacznej i zdrowej. A na koniec – spotkajcie u nas żywą przeszłość, baśnie, legendy, ale i historie z życia wzięte, które popłyną ględźbą i opowieściami naszych przewodników. Usłyszycie o strzygoniach, dzierzbach, strómach i szyndziołach, o podciepcach, i kiedy diabeł na skrzypcach gra, o rokitkach, utopcach… i całe bogactwo naszej ziemi stanie przed Wami otwarte jak księga.


> więcej informacji na stronie gminy Brenna

Brenna
Istebna
Szczyrk
Ustroń
Wisła