Siła płynie z gór !
SZUKAJ W SERWISIE B5
NEWSLETTER Newsletter
BESKIDZKA 5 DLA MIESZKAŃCÓW Beskidzki produkt na 5
SZUKAJ NOCLEGU: przejdź do bazy noclegowej SZUKAJ ATRAKCJI przejdź do bazy atrakcji FILM O BESKIDZKIEJ 5 zobacz film

Na rowerze

Pedałowanie pod górę wymaga wprawdzie większego wysiłku niż jazda rowerem po nizinach, ale nagrodą dla rowerzystów w Beskidzkiej 5 są wspaniale widoki! Zresztą nawet osoby nastawione na niezbyt męczącą jazdę znajdą tu coś dla siebie- malownicze trasy wiodące doliną wzdłuż rzeki Wisły.

Przez Beskidzką 5 przebiega trasa rowerowa w ramach szlaku Greenways Kraków–Morawy–Wiedeń. W Ustroniu szlak ten rozgałęzia się na dwie nitki: nitka niebieska wiedzie z Ustronia przez Wisłę, Istebną do przejścia granicznego w Jasnowicach, zaś nitka zielona prowadzi przez Skoczów, Goleszów, Dzięgielów do przejścia granicznego w Cieszynie. W szlak włączone są lokalne pętle, przeznaczone dla turystyki pieszej i rowerowej, m.in. Beskidzka Ścieżka Planetarna oraz Szlak im. Jerzego Kukuczki w Istebnej.

Przez gminy Beskidzkiej 5 prowadzą także szlaki Euroregionu Śląsk Cieszyński - czerwona trasa rowerowa 24C. Trasa ta wiedzie przez Ustroń, Wisłę, Istebną do Bukovca i dalej po stronie czeskiej aż do Bogumina. Trasa jest jednolicie oznakowana, wzdłuż niej znajdują się miejsca odpoczynkowe. Szlak ten częściowo pokrywa się z niebieską nitką szlaku Greenways. Do głównej trasy prowadzi szereg krótszych odcinków: na terenie Beskidzkiej 5 są to odcinki nr 125Z: Istebna Rogowiec – Jasnowice – Jaworzynka – Zapasieki – Koniaków – Istebna Zaolzie, 12N: Ustroń – Zalesie – Górki Wielkie – Jaworze oraz 123S: Górki Wielkie – Brenna.

na rowerze

W gminie Szczyrk wytyczono kilka krótszych tras rowerowych (najdłuższa z nich ma 13,5 km), część z nich ma jednak zdecydowanie górski charakter. Łatwe i niezbyt długie trasy oznakowane są kolorem niebieskim: szlak wokół Skalitego oraz szlak z centrum Szczyrku przez Górkę, Więzikówkę i Bieniatkę. Szlak oznakowany kolorem żółtym jest średnio trudny i bardzo malowniczy: wiedzie z centrum Szczyrku w kierunku Salmopola, pod Grapę, przez Marki, Migdały do przełęczy Karkoszczonka. Urozmaicony szlak z trudnymi odcinkami to np. trasa oznakowana kolorem czerwonym z centrum Szczyrku przez Szczyrk Biłą do schroniska na Magurze i dalej przez grzbiet Magury, Podmagurę i Górkę do Orlego Gniazda, a stamtąd z powrotem do centrum. Amatorom prawdziwie górskich przygód można za to polecić czerwony szlak na Skrzyczne przez Młaki i Halę Skrzyczeńską; bardzo trudny zjazd prowadzi z powrotem do Szczyrku przez Jaworzynę.

Na prawdziwe centrum kolarstwa górskiego wyrasta jednak w ostatnich latach gmina Istebna. To tutaj odbywają się najważniejsze zawody: Beskidy MTB Trophy, Maraton Szosowy „Pętla Beskidzka”, Bike Maraton Istebna, Intel Powerade Bikemaraton. Większość tras, po których odbywają się zawody, wiedzie leśnymi duktami i mało uczęszczanymi szlakami; stanowią one jednak prawdziwe wyzwanie…Brenna
Istebna
Szczyrk
Ustroń
Wisła