Siła płynie z gór !
SZUKAJ W SERWISIE B5
NEWSLETTER Newsletter
BESKIDZKA 5 DLA MIESZKAŃCÓW Beskidzki produkt na 5
SZUKAJ NOCLEGU: przejdź do bazy noclegowej SZUKAJ ATRAKCJI przejdź do bazy atrakcji FILM O BESKIDZKIEJ 5 zobacz film

Piesze wędrówki

Beskid Śląski to jedno z najlepiej zagospodarowanych turystycznie pasm górskich w Polsce. Gęsta sieć oznakowanych szlaków górskich, dobre połączenia komunikacyjne, liczne schroniska i punkty odpoczynkowe, a także działające przez cały rok wyciągi krzesełkowe- wszystko to sprawia, że szczyty górskie w naszym regionie są dostępne nie tylko dla wytrawnych piechurów, ale także dla osób o słabszej kondycji fizycznej, osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi. Nasze góry są jednak na tyle rozległe, że także osoby pragnące przemierzać górskie szlaki w ciszy i spokoju, z dala od cywilizacji i bez towarzystwa innych turystów, znajdą trasy dla siebie.

W Ustroniu rozpoczyna się Główny Szlak Beskidzki - oznakowana kolorem czerwonym trasa o długości 500 km, prowadząca aż do Wołosatego w Bieszczadach. Szlak ten rozpoczyna się przy ustrońskim dworcu PKP, prowadzi przez Równicę (omijając sam szczyt) na Wielką Czantorię, potem przez Przełęcz Kubalonka na szczyt Baraniej Góry i dalej – w głąb Beskidu Żywieckiego. Omawiany fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego oferuje wspaniałe miejsca widokowe: na Czantorii (wieża widokowa), Soszowie, Cieślarze, Stożku, Kiczorach i Baraniej Górze (wieża widokowa).

Nie wybierając się aż w Bieszczady, można nowoczesnym, czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym wjechać z Ustronia Polany na Czantorię Wielką, a następnie przejść przez przełęcz Beskidek, Soszów Mały i Wielki na Stożek - jest to bardzo popularny, niezbyt męczący i niezwykle widokowy szlak. Chętnie uczęszczane przez turystów są również szlaki wiodące z centrum Ustronia na Równicę i dalej przez Orłową na Trzy Kopce wiślańskie czy szlak żółty z Ustronia Polany do Wisły - Obłaźca. Innym ciekawym szlakiem turystycznym wychodzącym z Ustronia jest Ścieżka Rycerska o długości 20 km, nawiązująca do legendy o rycerzach śpiących w złotej komnacie we wnętrzu Czantorii. Ścieżka rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki linowej, na szczycie Czantorii rozwidla się: pierwsza nitka zatacza koło w czeskim Nydku, a druga biegnie przez Bieńkulę i Poniwiec do Gospody pod Czantorią, gdzie serwowane są dania rycerza.

Interesującym pod względem przyrodniczym szlakiem, pokrywającym się częściowo ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Barania Góra” jest szlak niebieski z dzielnicy Wisły Czarne Fojtula na Baranią Górę, wiodący dalej przez Karolówkę, Gańczorkę i Tyniok do Zwardonia i Rycerki. Inna ciekawa trasa to żółty szlak wiodący z Wisły Uzdrowiska PKP przez Trzy Kopce Wislańskie na Przełęcz Salmopolską. Na terenie Wisły wytyczono również szereg krótszych szlaków, prowadzących z doliny na okoliczne szczyty, np. niebieski szlak z Wisły Uzdrowiska na Soszów, niebieski szlak z Wisły Głębce na Stożek Wielki, czy żółty szlak z Wisły Nowej Osady na Gawlasi Groń.

Malownicze szlaki znajdują się również w najwyżej położonej gminie Beskidzkiej 5 – Istebnej. Żółty szlak wiedzie z Jasnowic do przejścia granicznego w Jaworzynce Trzycatek, skąd można się udać na stronę czeską do Hrčavy lub szlakiem zielonym udać się na Wierch Czadeczka, a dalej szlakiem żółtym można przejść przez Koniaków, Istebną Las na Kubalonkę. Z Jasnowic można również udać się w przeciwną stronę i żółtym szlakiem udać się na Kiczory. Przez gminę Istebna wiedzie również zielony szlak z Przysłopa przez Pietraszonkę, Istebną, Sałasz Dupne na Kiczory.

W ciekawe szlaki górskie obfitują także okolice Szczyrku. Szlak czerwony łączy Malinowską Skałę z Przełęczą Salmopolską i Przełęczą Karkoszczonka i pozwala przejść dalej przez Klimczok aż na Szyndzielnię. Z kolei szlaki zielony i niebieski prowadzą z centrum Szczyrku na najwyższy szczyt polskiej części Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Z Przełęczy Karkoszczonka można także szlakiem żółtym zejść do Brennej. Szlaki brenneńskie – choć gmina ta pozostaje nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych Beskidzkiej 5 - dają możliwość zrobienia malowniczej pętli: z centrum Brennej można wyruszyć szlakiem czarnym na Grabową, przejść z Grabowej szlakiem czerwonym na Kotarz i wrócić do Brennej szlakiem niebieskim.


Brenna
Istebna
Szczyrk
Ustroń
Wisła