Siła płynie z gór !
SZUKAJ W SERWISIE B5
NEWSLETTER Newsletter
BESKIDZKA 5 DLA MIESZKAŃCÓW Beskidzki produkt na 5
SZUKAJ NOCLEGU: przejdź do bazy noclegowej SZUKAJ ATRAKCJI przejdź do bazy atrakcji FILM O BESKIDZKIEJ 5 zobacz film

Skarby przyrody

Najważniejszym bogactwem przyrodniczym naszego regionu od wieków są lasy. Niegdyś zbocza beskidzkich gór porastały przede wszystkim lasy bukowo-jodłowe, a tak często spotykane dziś świerki występowały jedynie w najwyższych partiach gór, między innymi na stokach Baraniej Góry czy Skrzycznego.

Ten naturalny układ roślinności zaczął się zmieniać już w XV i XVI wieku, gdy przybyłe na tereny Beskidu Śląskiego plemiona pasterzy wołoskich wyrąbywały las i tworzyły hale do wypasu owiec. Z kolei rozwój hutnictwa- powstanie huty w Ustroniu spowodowało intensywny wyręb buków, gdyż drewno bukowe stanowiło doskonały surowiec do wyrobu węgla drzewnego. Wówczas na masową skalę zaczęto sadzić szybko rosnące świerki. W drugiej połowie XX wieku okazało się jednak, że te sztucznie wprowadzone, monokulturowe drzewostany charakteryzują się bardzo małą odpornością na choroby; dlatego obecnie w całych Beskidach trwa proces ich przebudowy, polegający na przywróceniu pierwotnego składu beskidzkich lasów.

Stoki Baraniej Góry do dzisiaj stanowią miejsce, gdzie rosną najpiękniejsze i najzdrowsze okazy świerka – z szyszek tych cennych drzew pozyskuje się nasiona w Regionalnym Banku Genów Świerka Istebniańskiego, prowadzonym przez Nadleśnictwo Wisła.

Na północno-zachodnim zboczu Baraniej Góry, na wysokości ponad 1000 m n.p.m. znajdują się także źródła Białej i Czarnej Wisełki, potoków dających początek największej polskiej rzece - Wiśle.

Beskidzkie lasy to także ostoja wielu gatunków zwierząt. Z większych ssaków można spotkać licznie występujące sarny, jelenie i dziki oraz rzadziej drapieżniki – lisy i wilki. Znajdują się tu rewiry wielu drapieżnych gatunków ptaków, takich jak myszołowy, krogulce czy jastrzębie; można również spotkać gatunki typowo górskie, takie jak siwerniak, drozd obrożny czy orzechówka. W najbardziej niedostępnych miejscach żyje także głuszec – największy i najrzadziej występujący w Polsce przedstawiciel kuraków, objęty całkowitą ochroną. Spośród gadów spotkać można jaszczurkę żyworodną czy żmiję zygzakowatą; w wilgotne dni można dość często spotkać barwnego płaza – salamandrę plamistą. Badania ryb dorzecza górnej Wisły wykazały występowanie kilkunastu gatunków, w tym pstrąga potokowego, którego obecność zawdzięczana jest jednak w sporej części prowadzonemu od końca XIX wieku zarybianiu.

Wszystkim miłośnikom przyrody, zainteresowanym poznaniem gatunków roślin i zwierząt występujących w Beskidzie Śląskim, polecamy spacery ścieżkami przyrodniczymi, których na terenie Beskidzkiej 5 wytyczono sześć:

  • Ścieżka przyrodniczo-leśna Skalica przy Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu,

  • Ścieżka przyrodniczo-leśna Czantoria, prowadząca od górnej stacji kolejki linowej w Ustroniu w kierunku schronisk turystycznych pod szczytem Czantorii;

  • Ścieżka przyrodniczo-leśna Brenna Bukowa – Karkoszczonka, prowadząca od przystanku PKS w Brennej Bukowej (początek żółtego szlaku turystycznego) wzdłuż potoku Brennicy i jego dopływów do przełęczy Karkoszczonka;

  • Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza po górze Bucze, rozpoczynająca się w centrum Górek Wielkich;

  • Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza na Baranią Górę, wiodąca od remizy OSP
    w Wiśle-Czarnem doliną Białej Wisełki na szczyt Baraniej Góry;

  • Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Olza” rozpoczynająca się przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej-Dzielcu i wiodąca do Prądowca.

skarby przyrodyBrenna
Istebna
Szczyrk
Ustroń
Wisła