Siła płynie z gór !
SZUKAJ W SERWISIE B5
NEWSLETTER Newsletter
BESKIDZKA 5 DLA MIESZKAŃCÓW Beskidzki produkt na 5
SZUKAJ NOCLEGU: przejdź do bazy noclegowej SZUKAJ ATRAKCJI przejdź do bazy atrakcji FILM O BESKIDZKIEJ 5 zobacz film

Ślady przeszłości

Największe bogactwo Beskidu Śląskiego stanowiło przez stulecia drewno, a miejscowi górale byli mistrzami ciesiołki. Nic dziwnego zatem, że beskidzkie piękno najczęściej zaklęte jest w drewnie. Aby poczuć zapach starych gontów i pozwolić się oczarować kunsztem dawnych budowniczych, wystarczy wyruszyć Szlakiem Architektury Drewnianej, w którego beskidzką pętlę wpisane są następujące zabytki:

 • Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Starszego w Szczyrku;
 • Kościół p.w. Św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu;
 • Dawny drewniany zamek myśliwski Habsburgów w Wiśle;
 • Kościół p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Łabajowie;
 • Kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem;
 • Kościół parafialny w Istebnej-Stecówce p.w. Matki Boskiej Fatimskiej;
 • Kościół p.w. św. Józefa w Istebnej-Mlaskawce;
 • Kaplica wotywna Konarzewskich w Istebnej-Andziołówce;
 • Kościół Świętego Krzyża w Istebnej-Kubalonce;
 • Drewniane domy w centrum Istebnej i przysiółkach,
 • Ekspozycje sztuki ludowej w izbach regionalnych: Marii Gwarek, Heleny i Mieczysława Kamieniarzy i Tadeusza Ruckiego w Koniakowie.

Beskidzka 5 to jednak nie tylko zabytki architektury drewnianej. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów obiektów należy Rezydencja Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej, tzw. Zameczek Prezydencki na stoku Zadniego Gronia w Wiśle, zbudowany dla prezydenta Ignacego Mościckiego w latach 1929-1931 wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, na miejscu dawnego zameczku myśliwskiego Habsburgów. Obecnie obiekt ten jest własnością Kancelarii Prezydenta RP i służy celom reprezentacyjnym. Bardzo interesującym miejscem w Wiśle jest także cmentarz ewangelicki „Na Groniczku”, na którym pochowanych jest wielu zasłużonych dla tej miejscowości ludzi: m.in. Bogumił Hoff, odkrywca Wisły jako miejscowości letniskowej, Andrzej Podżorski, inicjator i pierwszy kierownik Muzeum Beskidzkiego, prof. Stanisław Hadyna, twórca i dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, ks. prof. dr Andrzej Wantuła, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej czy wójt Paweł Raszka, który sprawował swój urząd przez 47 lat. Warto odwiedzić także dawną karczmę z 1794 roku w centrum Wisły, w której mieści się obecnie Muzeum Beskidzkie oraz starą góralską Chatę Kocyanów w Wiśle – Nowej Osadzie, w której znajduje się galeria twórców ludowych.

W Szczyrku do najpopularniejszych wśród turystów obiektów należy sanktuarium Matki Bożej na Górce, choć obecna świątynia nie jest zabytkowa – została wybudowana w latach 1948-53. Według przekazów, w 1894 roku miejscowym dziewczynkom ukazywała się tu Matka Boska. W głównym ołtarzu kościoła mieści się obraz wykonany według relacji dziewczynek; całe wnętrze świątyni wykonane jest w drewnie. W niewielkiej odległości od sanktuarium znajduje się także grota z „cudownym źródełkiem”. Opiekę nad tym sanktuarium sprawują Księża Salezjanie.

W gminie Istebna do najważniejszych zabytków – oprócz wymienionych powyżej obiektów drewnianych - należy Kościół parafialny Dobrego Pasterza z XVIII w., dekorowany przez miejscowych artystów: Ludwika Konarzewskiego - seniora, Jana Wałacha, Ludwika Konarzewskiego - juniora oraz Marię i Jolantę Konarzewskie. Obrazy Jana Wałacha można podziwiać także w kościele p.w. św. Bartłomieja w Koniakowie oraz kościele św. Piotra i Pawła w Jaworzynce.

Perełkę w gminie Brenna stanowi z kolei Dworek Myśliwski „Konczakówka”, wybudowany w latach 20. XX wieku przez Brunona Konczakowskiego. Budowlę stawiali miejscowi cieśle z bali układanych na zacios, bez użycia gwoździ. Do budowy użyto drzewa limbowego i modrzewiowego specjalnie sprowadzonego z Alp. Dworek wybudowany został w stylu tyrolskim, okna mają rzeźbione obramowania i ozdobne okiennice, a balkony – drewnianą galerię. Wnętrze urządzone jest w stylu rezydencji myśliwskiej – dominują trofea, rysunki i sztychy o tematyce myśliwskiej. W dworku znajduje się jedynie niewielka część kolekcji dawnego właściciela; cenniejsze eksponaty zasiliły zbiory muzealne na Wawelu i w Cieszynie, a także w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Obok dworku znajduje się kaplica Św. Huberta (poświęcona niegdyś przez kardynała Adama Sapiehę) wykonana z piaskowca, w której uwagę przykuwa witraż z wizerunkiem patrona myśliwych. Od 1989 roku obiekt pełni rolę ośrodka szkoleniowo – wypoczynkowego Nadleśnictwa Ustroń.

Podróżując po gminie Brenna, warto zobaczyć również kościół p.w. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich z XV wieku – jeden z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim, w którym znajduje się późnogotycki kamienny portal w drzwiach zakrystii z herbem Góreckich. Obok kościoła na niewielkim wzniesieniu znajduje się cmentarz katolicki, na którym pochowani zostali m.in. Zofia Kossak, jej mąż Zygmunt Szatkowski, ich syn Juliusz i jej ojciec Tadeusz.

Do najważniejszych obiektów zabytkowych na terenie Ustronia należą: rzymskokatolicki kościół p.w. św. Klemensa (poświęcony w 1788 roku, utrzymany w stylu późnego baroku; we wnętrzu uwagę zwracają ambona, chrzcielnica oraz wizerunek św. Klemensa) oraz ewangelicko-augsburski kościół Apostoła Jakuba, wybudowany w 1835 roku. W ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę pędzla J. Stetke. Ważnym obiektem jest także kamienny ołtarz z XVII wieku na Równicy (przy czerwonym szlaku turystycznym), stanowiący miejsce zgromadzeń i odprawiania nabożeństw przez protestantów w czasie prześladowań religijnych.

ślady przeszłościBrenna
Istebna
Szczyrk
Ustroń
Wisła