Siła płynie z gór !
SZUKAJ W SERWISIE B5
NEWSLETTER Newsletter
BESKIDZKA 5 DLA MIESZKAŃCÓW Beskidzki produkt na 5
SZUKAJ NOCLEGU: przejdź do bazy noclegowej SZUKAJ ATRAKCJI przejdź do bazy atrakcji FILM O BESKIDZKIEJ 5 zobacz film

Szlachetne zdrowie

Beskidzka 5 to miejsce, w którym szybciej wraca się do zdrowia, a ciało i umysł łatwiej uwalniają się od stresu. Jedna z gmin Beskidzkiej 5 – Miasto Ustroń – należy do najbardziej znanych ośrodków uzdrowiskowych w Polsce, posiadających ponad 200-letnią tradycję, a tutejsze solanki zaliczane są do najlepszych w kraju.

Początki kuracyjnych przyjazdów do Ustronia związane są paradoksalnie z przemysłowymi tradycjami miasta – u schyłku XVIII wieku pracownicy tutejszej huty zauważyli bowiem, że woda ogrzana żużlem z pieców hutniczych łagodzi bóle reumatyczne; z tego względu zbudowano w Ustroniu specjalną łaźnię do kąpieli „gierzynowych”. W 1804 roku powstał w Ustroniu Hotel Kuracyjny, utworzono także halę spacerową i pijalnię serwatki owczej. Jednak przemysł hutniczy w Ustroniu skazany był na powolny upadek - ze względu na niską jakość miejscowej rudy i otwarcie kolei koszycko-bogumińskiej, ważniejszym ośrodkiem przemysłu hutniczego stał się Trzyniec. W 1897 roku wygaszono wielki piec hutniczy, co uniemożliwiło dalsze oferowanie kąpieli żużlowych. Na szczęście nie zagroziło to funkcjom uzdrowiskowym Ustronia, ponieważ w 1883 roku odkryto w dolinie Gościeradowca źródło wody żelazistej, a piętnaście lat później – borowiny. Rząd Krajowy w Opawie zatwierdził Ustroń jako austriackie uzdrowisko; po wojnie miasto uzyskało prawa uzdrowiska w 1967 roku. W latach 70. na Zawodziu wzniesiono charakterystyczne „piramidy”; w okresie tym powstał również Śląski Szpital Reumatologiczny, sanatorium uzdrowiskowe oraz Zakład Przyrodoleczniczy. Obecnie z leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji w ustrońskich sanatoriach korzystają przede wszystkim osoby dotknięte chorobami ortopedyczno - urazowymi, reumatycznymi, układu nerwowego, dróg oddechowych czy serca.

Również pozostałe miejscowości mają wspaniały mikroklimat i warunki do pobytów rehabilitacyjnych i relaksacyjnych. Bogata oferta ośrodków SPA i ośrodków prowadzących turnusy rehabilitacyjne, dysponujących rozbudowaną bazą zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych sprawia, że dbanie o zdrowie staje się przyjemnością. Nie trzeba jednak od razu rezerwować pobytu rehabilitacyjnego, aby podreperować zdrowie: górski klimat korzystnie wpływa na układ krwionośny i oddechowy, pobudzając organizm do produkcji większej ilości czerwonych krwinek, a marsz w górzystym terenie znakomicie poprawia wydolność i zwiększa odporność. Wiele osób przekonało się także, że góry wspaniale pomagają zregenerować się psychicznie - wszystkie troski i stresujące sytuacje pozostają daleko w dolinach, a bliski kontakt z naturą i zapierające dech w piersiach widoki pozwalają zdystansować się od codziennych zmartwień.

Przekonaj się, że pobyt w Beskidzkiej 5 umożliwia prawdziwą regenerację ciała i ducha!

 


Brenna
Istebna
Szczyrk
Ustroń
Wisła